top of page

Kako sončenje krepi zdravje in dviguje razpoloženje

Sončenje je staro kot človeštvo samo. Tako ljudje kot tudi živali instinktivno iščejo blagodejne učinke sonca. Žal pa se zdi, da smo novodobni civiliziranci premalo na soncu in se ga obenem preveč bojimo. Namesto da bi cenili sončne žarke in izkoristili njegove številne koristi, preživljamo večino dni med štirimi stenami, obkroženi z tehnologijo in digitalnimi zasloni. Poraja se vprašanje, zakaj sploh postajamo previdni do sonca, kljub vsem pozitivnim učinkom, ki jih ima na nas in druge žive organizme. Ste se to tudi sami kdaj vprašali?


Nekateri pravijo, da se bojimo sonca zaradi naraščajočega števila primerov kožnega raka, še posebej melanoma, ki je najnevarnejša oblika kožnih obolenj. Res je, da je melanom v porastu, vendar pa je nemogoče trditi, da je nujno povezan z izpostavljenostjo soncu. Zanimivo je namreč, da se melanom najpogosteje pojavlja na delih telesa, ki so le redko ali celo nikoli izpostavljeni soncu. Tudi raziskave kažejo, da so ljudje, ki delajo na prostem, manj dovzetni za melanom kot tisti, ki delajo v zaprtih prostorih.


sončenje

Čeprav nas številne kreme za sončenje prepričujejo, da so nujno potrebne za zaščito pred sončnimi žarki, so nekatere študije pokazale, da lahko kemični filtri v teh kremah v kombinaciji s sončnimi žarki celo poškodujejo DNK, kar lahko privede do kožnega raka. Namesto da se pretirano zanašamo na zaščitne kreme, bi morali izkoristiti naravne načine, kako se zaščititi pred soncem. To je denimo zmerno sončenje, izogibanje sončenju v času, ko so žarki najmočnejši, nošenje zaščitnih oblačil in uporaba naravne zaščite pred soncem (uporaba naravnih olj).


Zagotovo že veste, da ima sonce številne pozitivne učinke na naše telo. Z izpostavljanjem soncu se povečuje učinkovitost našega imunskega sistema, naše telo pa proizvaja tudi protivnetne snovi. Pomanjkanje vitamina D, ki ga naše telo pridobiva s sončnimi žarki, pa je povezano s tveganjem za razvoj raka na dojkah, pljučih, črevesju in prostati.


Zmerna izpostavljenost soncu je torej ključnega pomena za naše dobro počutje. Ni potrebno, da se izogibamo soncu ali da se mu izpostavljamo nekontrolirano. Vsak dan si lahko privoščimo 15 minut sončenja v dopoldanskem času, ko sonce še ni tako močno. Ob začetku "sezone sončenja" pa bi se morali postopoma navajati na sonce. Zato se sončnim žarkom med 10. in 17. uro takrat bolje izognemo, saj so takrat sončni žarki najmočnejši.

sončenje

Kot vidimo, je krema za sončenje lahko vsekaj, drugega kot pa naš zaveznik. Medtem pa je sonce lahko naše naravno zdravilo, ki nas oskrbuje z vitalnim vitaminom D in pomaga našemu telesu pri boju proti številnim boleznim. Namesto da se ga bojimo, raje izkoristimo njegove številne koristi in se zavedajmo, da zmerno sončenje ne škodi našemu zdravju, temveč nas napolni z energijo in dobrim počutjem.


Poletni čas je torej idealen za nabiranje zdravilnega vitamina D. Vendar pa ne pozabimo, da ga je od septembra do maja potrebno v telo vnašati v obliki prehranskega dopolnila.


Ali ste vedeli, da je pomanjkanje lahko povezano tudi s slabo voljo, utrujenostjo, depresivnimi stanji in še z marsičim?

Gremo torej vsi na sonce!

bottom of page